مطالب آموزشی

استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا

سامانه همتا پایگاه یا واسطی برای ثبت اطلاعات گوشی USSDطریق اپلیکیشن و پیامک امکانپذیر است. به منظور دسترسی به تمام قابلیت ها و ویژگی هایی که این سامانه در اختیار کاربران قرار داده باید از طریق وبسایت در آن ثبت نام کنید. ثبت نام با وارد کردن شماره تلفن همراه شما امکانپذیرخواهد بود.

سامانه همتا در حالت عادی و بدون نیاز به ثبت نام دو ویژگی اصلی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اولین ویژگی مربوط به استعلام وضعیت گوشی موبایل می‌شود و دومین ویژگی مربوط به فعال سازی گوشی های جدیدی می‌شود که خریداری کرده‌اید و باید به منظور استفاده فعال شوند. سایر ویژگی ها و قابلیت هایی که در سامانه همتا ارائه شده‌اند فقط با ثبت نام در اختیارتان قرار داده می‌شوند. در ادامه بیشتر در مورد دو ویژگی اصلی سامانه همتا صحبت خواهیم کرد.

اگر در حال خرید یک گوشی جدید هستید حتما باید با استفاده از قابلیت استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا وضعیت آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که گوشی مورد نظر در طرح رجیستری ثبت شده و اصطلاحا قاچاق و غیرقانونی نیست. بدین منظور کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد سامانه شوید و بر روی گزینه استعلام اصالت کلیک کنید.

 

2. در فیلد اول پنجره پاپ آپی که نمایان شده است باید کد IMEI گوشی خود را وارد کنید. به منظور پیدا کردن کد IMEI گوشی می‌توانید وارد بخش دایلرتلفن همراه خود  شده و شماره  *#06#را بگیرید. در فیلد دوم هم شماره امنیتی که به صورت حروفی نوشته شده را به صورت عددی وارد کنید. بر روی گزینه جستجوی کلیک نمایید.

 


3. مشاهده خواهید کرد که در کمتر از 1 ثانیه نتیجه جستجوی شما نمایش داده می‌شود. اگر با پیغامی مثل عکس فوق مواجه شدید، گوشی شما در طرح رجیستری ثبت شده و هیچ مشکلی برای استفاده از آن نخواهید داشت. اما اگر اصالت گوشی توسط سامانه همتا تکذیب شود، گوشی مورد نظر در طرح رجیستری موبایل ثبت نشده و به صورت قاچاق یا غیر قانونی وارد بازار کشور شده   و یا کالای مرد نظر تازه وارد گمرک شده و هنوز در سیستم سامانه همتا ثبت نگردیده است.در این شرایط به هیچ وجه گوشی مورد نظر را خریداری نکنید و حتی اگر آن را خریداری کرده‌اید و به تازگی از این موضوع مطلع شده‌اید، سریعا گوشی را به فروشنده برگردانید و در صورت نیاز مراتب را به مراجع قضایی منتقل کنید.استعلام اصالت گوشی های موبایل بدون نیاز به مراجعه به سایت سامانه همتا و از طریق کد USSD هم امکانپذیر است. بدین منظور کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 

 1. وارد دایلر گوشی شده و شماره #7777* را وارد کرده و شماره‌گیری کنید.

 

 

2.گزینه 1 یا استعلام اصالت گوشی را انتخاب کنید.

 

 


3. کد IMEI گوشی را وارد کنید. برای پیدا کردن کد IMEI کافیست که از دایلر گوشی شماره  را بگیرید.


 

 

 

4. بعد از ارسال کد IMEI پیغام فوق را مشاهده خواهید کرد و نتیجه استعلام از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. بنابراین به منظور استعلام وضعیت گوشی در سامانه همتا الزامی مبنی بر ورود به سایت این سامانه وجود ندارد و کد USSD اختصاصی این سامانه یا مشخصات #7777*  به راحتی دسترسی به قابلیت های آن را امکانپذیر کرده است.